День боротьби з туберкульозом

Щорічно 24 березня, за ініціативи Всесвітньої організації охорони
здоров’я, відмічається день боротьби з туберкульозом. Саме в цей день в
1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття
збудника туберкульозу.
В цьому році він проходить під гаслом: «Так! Ми можемо подолати
туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати».
Негативна думка суспільства про туберкульоз формується, насамперед,
через незнання симптомів, шляхів передачі туберкульозу та його лікування.
Саме тому, медичними працівниками проводиться місячник інформаційної
обізнаності людей щодо туберкульозу.

Про проведення щорічної регіональної інформаційно-просвітницької акції «Жінки, знайте свої права»

У рамках виконання законів України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про протидію торгівлі людьми», Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 № 1544-р (зі змінами), Плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року у Чернігівській області, затвердженого розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 01.06.2023 № 323 в області традиційно щорічно напередодні Міжнародного жіночого дня (лютий-березень) проводиться регіональна інформаційно-просвітницька акція «Жінки, знайте свої права», яка більше 10 років поспіль була ініційована громадською організацією «Спілка жінок України».

Мета акції – підвищення рівня обізнаності жінок щодо їх прав, поінформованості про шляхи попередження та інструментів протидії дискримінації за ознакою статі, забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, попередження та зупинення усіх форм насильства стосовно жінок і дітей, торгівлі людьми, розвитку жіночого лідерства у всіх сферах та на всіх рівнях.

Українська держава в процесі розбудови нового суспільного та державного устрою підтвердила свою прихильність до демократичних принципів, серед яких одним з основоположних є принцип рівності жінок і чоловіків.

Політична воля до досягнення ґендерної рівності в суспільстві, подолання всіх форм дискримінації за ознакою статі закріплена Конституцією України і законодавчо забезпечена. Підтвердженням цьому є приєднання України до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок – найважливішого базового документу, який регламентує діяльність держави у сфері формування та реалізації політики рівних прав і можливостей.

Чимало жінок не усвідомлюють своїх прав, не знають про рух на їх захист і розглядають систему прав людини, як щось абстрактне, що їх не стосується. Хоча активна діяльність, у першу чергу, таких міжнародних організацій як ООН, МОП, ОБСЄ та ін., упродовж останніх десятиліть зробила права жінок більш окресленими, зараз нагальне завдання полягає у тому, аби зробити їх досяжними.

Жінки і чоловіки мають право на рівність у користуванні й захисті всіх прав людини й основних свобод у політичній, економічній, соціальній, культурній, громадській чи будь-якій іншій сфері. Ці права включають, зокрема:

  • право на життя; право на рівність;
  • право на свободу й особисту недоторканність;
  • право на рівний захист законом;
  • право бути вільним від усіх форм дискримінації;
  • право на найвищий з досяжних рівень фізичного і психічного
  • право на справедливі і сприятливі умови праці;
  • право не бути відданим на катування чи інше жорстоке нелюдське чи принизливе поводження чи покарання.

Кожен має право на рівний захист відповідно до закону, без дискримінації за будь-якою ознакою.

Важливо вміти вирізняти та попереджати прояви дискримінації та ґендерного насильство, а також допомагати тим, хто від них потерпає. Тисячі жінок, потерпають від різноманітних проявів дискримінації та ґендерного насильства, найчастіше – у власних сім’ях та на роботі.

Багато людей роками терплять це, тому що не знають своїх прав.

За порушення законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків громадяни і посадові особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.

Якщо жінка чи чоловік вважають, що вони стали жертвами дискримінації за ознакою статі чи ґендерного насильства, то вони можуть звернутися зі скаргою чи заявою про порушення своїх прав до:

  • Уповноваженого(ої) Верховної Ради України з прав людини;
  • Спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рівних прав та можливостей жінок і чоловіків (Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту);
  • Уповноважених осіб з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування;
  • Правоохоронних органів;
  • Суду.

Враховуючи те, що найбільше прямих дискримінаційних проявів спостерігається у сфері зайнятості, допомогу у відстоюванні своїх прав та законних інтересів працюючій особі можуть надати профспілки. Саме профспілкові організації та об’єднання на сучасному етапі повинні домагатися реалізації можливостей гідної праці для жінок, створення належних робочих місць і дотримання прав жінок і чоловіків у сфері праці.

Інформація туберкульоз

Туберкульоз як і раніше залишається серйозною глобальною проблемою охорони здоров’я і щороку забирає мільйони життів.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, викликане мікобактерією туберкульозу. Основний шлях передачі повітряно-крапельний та повітряно-пиловий. Від хворої людини збудник туберкульозу при кашлі, чханні, розмові потрапляє в повітря, воду, предмети оточуючого середовища, де може зберігатися місяцями. Для інфікування достатньо вдихнути їх невелику кількість.

Кожний хворий бактеріовиділювач, не отримуючий лікування, може інфікувати від 10 до 15 осіб на рік. Проте не завжди інфіковані люди можуть захворіти туберкульозом. Лише у 5-10% інфікованих розвинеться активна і можливо заразна форма захворювання. Це пояснюється тим, що імунна система може утримувати розмноження мікобактерій туберкульозу на протязі багатьох років. Якщо імунна система людини ослаблена її шанси захворіти значно збільшуються.

До основних факторів ризику розвитку туберкульозу відносяться:

  • контакт з хворим на туберкульоз;
  • ослаблена імунна система (ВІЛ-інфекція, імуносупресивна трапія);
  • хронічні захворювання ( цукровий діабет, аутоімунні захворювання);
  • онкологічні захворювання;
  • похилий вік;
  • недостатнє харчування та погані соціально-економічні умови;
  • куріння та зловживання алкоголем;
  • тривалий стрес.

Симптоми туберкульозу можуть значно варіювати від мінімальних до виражених в залежності від форми захворювання, поширеності процесу та імунного статусу пацієнта. Основні клінічні прояви включають:

  • загальна слабкість і підвищена втомлюваність;
  • зниження апетиту і втрата маси тіла;
  • підвищена температура тіла (зазвичай субфебральна до 37,5º);
  • нічна пітливість;
  • кашель (спочатку сухий, потім з мокротинням);
  • кровохаркання (характерно для прогресуючих форм);
  • біль у грудній клітці;
  • задишка (при великому ураженні легеневої тканини).

Слід також зазначити, що туберкульоз може протікати малосимптомно, особливо на ранніх стадіях, що ускладнює своєчасну діагностику і підкреслює важливість профілактичних обстежень.

З цією метою проводяться профілактичні огляди. У дітей зараження туберкульозом виявляється при проведенні туберкулінової проби Манту. Серед дорослих початкові форми хвороби можна виявити при флюорографічному обстеженні органів грудної клітки, дослідження мокротиння молекулярно-генетичним методом. Також, як дітям так і дорослим проводиться імунологічний тест (квантифероновий тест).

В профілактиці цього захворювання основним є дотримання людиною здорового способу життя. Режим праці та відпочинку, раціональне харчування, загартування організму, заняття фізичною культурою та спортом – все це робить людину стійкішою до туберкульозної інфекції.

Сподіваємося, що гасло цього року, під яким проводиться акція, присвячена Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом «Так! Ми можемо подолати туберкульоз», сприятиме активізації державних структур та всього суспільства у подоланні загрозливої хвороби, тому що вона стосується не лише закладів охорони здоров’я, це проблема – соціальна.

Важливо пам’ятати, що туберкульоз виліковний за умови своєчасного початку терапії і суворого дотримання всіх рекомендацій лікаря.

НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНІ ЗАНЯТТЯ у Вороньківському ЗЗСО І – ІІІ ступенів

Кожен з нас може опинитись у ситуації, коли комусь з рідних чи просто людині на вулиці необхідна допомога після надзвичайної ситуації. Саме від правильного алгоритму дій буде залежати стан потерпілого і чи буде він жити, адже саме перша домедична допомога дозволяє зберегти життя, поки не приїде швидка допомога.

18 березня 2025 року завідувач Бобровицької міської лікарської амбулаторії, лікар загальної практики – сімейний лікар Шишков Ігор Вікторович провів навчально-тренувальні заняття з питань, що стосуються алгоритмів надання домедичної допомоги у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу з учнями Вороньківського ЗЗСО І – ІІІ ступенів.

Дії населення та домедична допомога в умовах надзвичайного та воєнного станів є вкрай важливим для розуміння здобувача вищої освіти основних способів і методів захисту, надання домедичної допомоги у разі виникнення надзвичайних ситуацій природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характерів.

Які безоплатні обстеження можна пройти у сімейного лікаря?

Сімейний лікар – це ваш головний медичний помічник. Він допоможе
контролювати здоров’я, вчасно виявити захворювання та запобігти серйозним
проблемам. Підписавши декларацію з лікарем, ви отримуєте право на
безоплатні медичні послуги.
Які послуги у сімейного лікаря безоплатні?
Ваш сімейний лікар може:

  • Проводити медичні огляди.
  • Призначати аналізи та діагностику: загальний аналіз крові, аналіз крові
    на рівень холестерину, глюкози, загальний аналіз сечі, швидкі тести на
    вагітність, тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити В і С.
  • Проведення інструментальних обстежень: електрокардіографія,
    пікфлоуметрія, отоскопія, офтальмоскопія, камертональні тести, а також
    вимірювання гостроти зору.
  • Лікувати поширені хвороби, травми та отруєння.
  • Спостерігати за хронічними захворюваннями та коригувати лікування.
    Надавати невідкладну допомогу.
  • Направляти до лікарів-спеціалістів за потреби.
  • Робити щеплення та інші профілактичні процедури.
  • Вести неускладнену вагітність.
  • Контролювати здоров’я дітей.
  • Призначати ліки, зокрема за програмою «Доступні ліки».
  • Виписувати довідки.
    Які обстеження вам гарантовані за віком?
    Крім основних послуг, сімейний лікар направляє на безоплатні
    профілактичні обстеження:
  • Гіпертонія (від 40 років) – кожні 2 роки, за факторами ризику (куріння,
    зайва вага) – щорічно.
  • Цукровий діабет (від 45 років) – раз на рік.
  • Рак молочної залози (жінки 50–69 років) – мамографія раз на 2 роки, за
    факторами ризику – з 40 років.
  • Колоректальний рак (50–75 років) – обстеження раз на 2 роки, за
    факторами ризику – щорічно.
  • Рак простати (чоловіки 50+) – раз на 2 роки; за спадковими факторами –
    щорічно з 40–45 років.
  • Туберкульоз (за групами ризику) – щорічно.
    Якщо лікар рекомендує пройти скринінг – не відкладайте. Чому важливо
    відвідувати лікаря щороку? Навіть якщо вас нічого не турбує, профілактичний
    огляд допоможе виявити приховані загрози для здоров’я.
    Оновлюйте дані у лікаря (телефон, адресу), щоб залишатися на зв’язку.
    Дотримуйтеся календаря щеплень: дорослі мають вакцинуватися від
    дифтерії та правця кожні 10 років.

Приділіть час собі – регулярна перевірка здоров’я може запобігти
розвитку хронічних захворювань. Ваш лікар завжди поруч, але найкращий
спосіб подбати про себе – не ігнорувати профілактику!

За рівнем захворюваності Чернігівська область займає 16 місце серед інших областей України.

За рівнем захворюваності Чернігівська область займає 16 місце серед інших областей України.

Упродовж 2024 року на туберкульоз захворіли 407 мешканців нашої області (2023 рік – 432), з них 305 випадків із бактеріовиділенням, що становить 75%. У кожного 3-го захворілого діагностовано лікарсько-стійкий туберкульоз, у кожного 7-го – туберкульоз і ВІЛ-інфекція. Серед дітей зареєстровано 26 випадків захворювання на туберкульоз (2023 рік – 15).

За поточний період 2025 року вже зареєстровано 73 випадки туберкульозу.

З метою раннього виявлення випадків ТБ, ТБ-інфекції здійснюється скринінгове анкетування осіб, які звертаються за меддопомогою у Центри первинної медико санітарної допомоги; обстеження молекулярно-генетичним методом, профілактичні обстеження променевими методами осіб із груп ризику щодо ТБ, обстеження дітей і дорослих із груп ризику щодо ТБ-інфекції за допомогою туберкулінової проби, квантиферонового тесту.

84% всіх хворих лікувалися виключно амбулаторно, для цього впроваджені зручні наближені до місця проживання хворих амбулаторні моделі контрольованого лікування.

Лише у тісній співпраці ми зможемо подолати ТУБЕРКУЛЬОЗ!

Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати

24 березня у всьому світі за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цьогоріч він проходить під гаслом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати.

Медичними працівниками, фахівцями громадського суспільства проводяться заходи щодо попередження розповсюдження цієї недуги серед мешканців нашої області.

Медична допомога людям, які захворіли на туберкульоз, надається у відокремленому структурному підрозділі «Центр фтизіатрії» Чернігівської обласної лікарні, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи 3.

Спектр послуг, що отримують хворі:

– лабораторна діагностика туберкульозу (молекулярне дослідження мокротиння на апараті Gene Xpert, мікроскопія мокротиння, культуральні дослідження біоматеріалу, дослідження ТМЧ);

– рентгенологічна діагностика туберкульозу;

– контрольоване лікування пацієнтів з ТБ, ТБ/ВІЛ (стаціонарне, амбулаторне), у т.ч. за допомогою засобів зв’язку;

– консультування і тестування на ВІЛ;

– консультування лікарями вузького профілю, інструментально-діагностичні обстеження (за необхідністю) ;

– виявлення латентної туберкульозної інфекції;

– скерування на соціальний супровід.

Люди з туберкульозом протитуберкульозними ліками забезпечуються безкоштовно.

З 20 лютого 2025 року пацієнти почнуть отримувати повідомлення з ЕСОЗ через Viber

Повідомлення з Електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ) з кодом
підтвердження, номером е-рецепта або е-направлення з 20 лютого 2025 року
надходитимуть в Viber. СМС при цьому залишаться як гарантований канал
доставки таких повідомлень. Відповідні зміни стали можливі завдяки змінам
внесеним в постанову КМУ No 411 “Деякі питання електронної системи охорони
здоров’я” від 25 квітня 2018 року.


У разі наявності в пацієнта Viber повідомлення з ЕСОЗ першочергово
надсилатиметься саме цим каналом зв’язку.

У разі відсутності у пацієнта Viber йому буде доставлено СМС.

Наступним етапом доставки повідомлень з ЕСОЗ буде доставка пуш
повідомлень через Дію. Про це також додатково проінформуємо.

Якщо пацієнт не має телефону?
Пацієнти, які не мають телефону, як і раніше, зможуть отримати
інформаційну довідку.
При реєстрації в електронній системі охорони здоров’я пацієнтів, які не
мають телефону, з типом методу автентифікації пацієнта “за документами” лікар
створює е-рецепт, е-направлення та роздруковує інформаційну довідку, яка
дублює ту ж інформацію, що у е-рецепті чи е-направленні, а також додатково код
підтвердження.

Якщо обрана автентифікація через іншу особу (для дітей до 14 років або для
недієздатних осіб як додатковий спосіб автентифікації), то повідомлення
надходитиме одному з батьків або законному представнику.

Що таке радон і як він може вплинути на ваше здоров’я?

Відомо, що радон є основним дозоформуючим фактором опромінення
населення. Радон і його продукти розпаду на сьогодні є другою, після куріння,
причиною виникнення раку легенів.
Центр громадського здоров’я МОЗ України розповів, яку небезпеку
становить цей газ та як вберегтися від його негативного впливу.
У природі радон утворюється кількома шляхами, зокрема, під час
розпаду урану, який використовують, наприклад, у будівельних матеріалах, а
отже, в них також може бути присутній радон.
Цей радіоактивний газ не має ні кольору, ні запаху і належить до
інертних газів, тобто таких, які не вступають у хімічні реакції. Водночас він
розчиняється у воді, крові та тканинній рідині. Період його напіврозпаду
короткий – лише 3,8 доби.
Радон, що потрапив у повітря з поверхні ґрунту, розсіюється в
атмосфері. Він важчий за повітря, саме тому може накопичуватися на перших
та цокольних поверхах будівель, у підвалах. 
Чим небезпечний радон?
Радон та його дочірні продукти (полоній-218, свинець-214, вісмут-214,
полоній-214) випромінюють альфа-частинки, які можуть спричиняти рак
дихальних шляхів та легень.
У багатьох країнах Європи, зокрема й в Україні, радон є другим після
куріння фактором ризику виникнення раку легенів. Адже його основний шлях
надходження до організму людини – інгаляційний, тобто через легені. 
За інформацією ВООЗ, від 3% до 14% усіх захворювань на злоякісні
новоутворення легень у світі пов’язані зі впливом цього радіоактивного газу
на людину.
Пам’ятайте, що вживання тютюну різко підвищує ризик захворіти на рак
легень від радону!
Також цей газ і продукти його розпаду можуть чинити негативний вплив
на найбільш чутливі імунні, статеві та кровотворні клітини. А це призводить
до зниження загальної опірності організму та порушення усіх ланок імунної
відповіді. Також радон небезпечний тим, що при ураженні ним, може
народитися дитина з вадами здоров’я. А ще цей газ може призвести до
лейкемії, особливо у дітей.
Як радон проникає у будинки?
Джерелами радону є переважно ґрунти під будинками, будівельні
матеріали і водопровідна вода, особливо – видобута із артезіанських
свердловин, а також природний газ, який використовується для побутових
потреб.
В Україні проводиться контроль за будівельними матеріалами. Як
свідчать вимірювання, в наших будинках вміст радону незначний.
Як мінімізувати вплив радону?

Кожен з нас може убезпечити себе та своїх близьких від негативного
впливу радону. Для цього потрібно:

  • регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення; 
  • встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях; 
  • під час ремонту чи будівництва звертати увагу на якість будматеріалів; 
  • герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів
    та підвалах будівель.

Бобровицька громада Чернігівської області отримала мобільну клініку за підтримки уряду Німеччини

КНП «Бобровицький центр первинної медико-санітарної допомоги» отримав мобільну клініку. Це дозволить відновити та покращити доступ до необхідних медичних послуг для мешканців громади.

Мобільна клініка закуплена Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH) у межах «Спеціальної програми підтримки України /EU4ResilientRegions» за фінансування уряду Німеччини.

Мобільна клініка – це повністю обладнана амбулаторія на колесах, здатна дістатися до пацієнтів, де б вони не знаходилися, і надати їм високоякісні медичні послуги. Мобільна клініка спроектована та виготовлена відповідно до потреб медичного закладу. Всі системи, матеріали та пристрої відповідають європейським медичним та безпековим стандартам.

Мобільна клініка має систему кондиціонування та вентиляції для клінічних приміщень,  обігрівач, резервуари для води, генератор та акумулятори для резервного живлення, щоб працювати віддалено в умовах, що склалися в Україні. Гідравлічний підйомник та пандуси забезпечують безбар’єрний доступ для маломобільних мешканців громади. Також мобільна клініка оснащена всім необхідним медичним обладнанням.

«Передача мобільних клінік є частиною комплексної підтримки громад у забезпеченні доступу до якісних медичних послуг. Ці автомобілі забезпечать важливу медичну допомогу мешканцям найбільш віддалених і вразливих громад. Також ми приділи значну увагу навчанню медичних фахівців та управлінців громад», – зазначила Юлія Грубер, директорка проєкту «Спеціальна програма підтримки України /EU4ResilientRegions», який виконує GIZ.  

Мобільна бригада надаватиме повний спектр послуг стаціонарного Центру первинної медико-санітарної допомоги, таких як загальна консультація, діагностика, лікування, лабораторні послуги, УЗД, вакцинація, допомога матері та дитині, офтальмологія, ЕКГ тощо.

Всього закуплено 20 мобільних клінік і передано громадам шести областей України. Це дозволить відновити та покращити доступ до необхідних медичних послуг для близько 500 тисяч мешканців громад цих областей.

Мобільні клініки закуплені Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH) у межах «Спеціальної програми підтримки України /EU4ResilientRegions» за фінансування уряду Німеччини, клінічні тренінги для мобільних бригад з приймаючих громад частково фінансуються Європейським Союзом.